האם עבירות אלימות בין אחים הם אלימות במשפחה? מה העונש על כך?

אלימות במשפחה

אלימות במשפחה

התחום של דיני משפחה הוא אחד החשובים בקשת המשפטית כיום. במקרים חמורים הנוגעים אליו, הגבולות בינו לבין תחומים אחרים הופכים למטושטשים מאד. המאמר הנוכחי מתייחס לתרחיש השלילי מאד, אבל האפשרי בהחלט, של עבירות אלימות בין אחים. הוא ינסה להכריע האם מדובר במקרה של אלימות במשפחה, ובכלל – מה העונש הצפוי על עבירות מהסוג הזה?

הנטייה: החמרה בענישה

כצעד ראשון, יש להבין שהנטייה של בתי המשפט כיום היא להחמיר מאד בענישה על עבירות אלימות בתוך התא המשפחתי. התוצאה היא שהעונשים על עבירות אלימות במשפחה הם לרוב חמורים ביחס לאלימות בנסיבות אחרות: בגין כל תקיפה, למשל, עלולים לקבל עד ארבע שנות מאסר, לעומת שנתיים בגין עבירות תקיפה מחוץ למשפחה. במקרה של עבירת פציעה העונש כפול גם כן (שש שנים במקום שלוש שנים), כשעונשים חמורים נוספים הם על עבירות דוגמת חבלה חמורה, חבלה בכוונה מחמירה ותקיפה הגורמת לחבלה. זאת ועוד, בעבירות אלימות בתוך המשפחה האדם הפוגע יהיה לרוב במעצר ממושך עד תום ההליכים, מתוך "חזקת המסוכנות".

מבחינה טכנית, עבירות אלימות בן אחים מוגדרות מטבע הדברים בתור אלימות במשפחה, ולכן העונשים המוטלים על הנאשמים עלולים ואף נוטים להיות גבוהים יותר. חשוב לשים לב, יחד עם זאת, שהנסיבות הספציפיות של המקרה בהחלט משחקות תפקיד: אם האח הנפגע הוא קטין, לדוגמא, העונש יהיה חמור יותר. מנגד, אלימות במשפחה בה האח התוקף הוא קטין תביא להתייחסות אליו ככזה, מה שבא לידי ביטוי בעונש (למשל, ריצוי העונש במוסד לנוער עברייני במקום מאסר מאחורי סורג ובריח).

על המורכבות שבתחום

מקרים של אלימות במשפחה בכלל ושל עבירות אלימות בין אחים בפרט, נחשבים למורכבים בכל קנה מידה. לא רק מבחינה רגשית, כמובן, אלא גם על רקע העובדה שהראיות בעבירות מהסוג הזה הן מעורפלות פעמים רבות: חשבו לדוגמא על אלימות המתחוללת בין כותלי הבית, בהיעדר עדים. פעמים רבות קיימים שיקולים שמשפיעים על הצדדים, למשל התנגשות בין הרצון להעניש את הפוגע לבין העובדה שמדובר באדם הקרוב מאד לנפגע.

צוות האתר - עו"ד לעבירות אלימות

צוות האתר מביא לכם הקוראים, מידע על הפן המשפטי של עבירות אלימות - באמצעות עו"ד לעבירות אלימות מובילים. ניתן ליצור איתנו קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.