מהי עבירת תקיפה בנסיבות מחמירות?

stop-1131143_640על פי החוק, תקיפה היא כל ניסיון לפגוע בגופו של אדם אחר. על פי רוב, תקיפות אלו מתבצעות כחלק מקטטות בסביבות שונות (מקומות בילוי, בתי ספר, שכונה, בניין מגורים משותף למספר שכנים וכן הלאה).

מהי תקיפה?

תקיפה "רגילה" מוגדרת בסעיף 378 לחוק העונשין – הפעלת כוח כנגד אדם אחר, במישרין או בעקיפין, בניגוד לרצונו. הכוח עשוי להיות מופעל באופן גופני או באופנים אחרים, לרבות ריח, גז, חשמל, חום או אור, ולמעשה – כל דבר הגורם לאי נוחות. העונש על תקיפה הוא עד שנתיים מאסר, או עד שלוש שנים במקרה בו נגרמה חבלה משמעותית לנתקף. כאשר התקיפה נגרמה במסגרת הפרת חוק אחרת (ניסיון שוד, פגיעה בעובד ציבור), גם כאן המאסר עולה ל-3 שנים.

מה הן הנסיבות המחמירות?

הנסיבות המחמירות הן מספר מאפיינים ספציפיים של אופי התקיפה המעוגנים בסעיף 382-379 לחוק העונשין. הנסיבות הן אחד משני התנאים הבאים:

  1. פגיעה בבן משפחה – הורים וילדים, בן או בת זוג לרבות ידועים בציבור, וכן קטין הנמצא באחריות התוקף. מצב זה נתפס כחמור ביותר, משום שלרוב מדובר באנשים המתגוררים תחת קורת גג אחת, ופעמים רבות המותקף תלוי בצורה זו או אחרת (בעיקר כלכלית) בתוקף, מה שהופך אותו למוחלש ולפגיע עוד יותר. מצב שכזה מחמיר את כובד הפשע, ובאותה המידה גם את העונש.
  2. פגיעה על ידי שני אנשים ויותר – קשירת קשר משותף כנגד הנתקף, מה שהפך אותו למוחלש עוד יותר לעומת התוקפים. נבדק עד כמה התכנון היה ספונטני או להיפך, מוקפד ומתוכנן מראש. כל אלה נבדקים בהליך המשפטי ומשפיעים על העונש של המואשמים. ככל שהנתקף היה חלש יותר אל מול פעולת האיבה, כך הנסיבות מחמירות יותר והעונש כבד יותר.

העונש בגין תקיפה בנסיבות מחמירות הוא גבוה פי שניים מהמקובל עבור עבירה דומה ללא הנסיבות המחמירות, כלומר העונש עשוי להגיע ל-4 ול-6 שנים.

צוות האתר - עו"ד לעבירות אלימות

צוות האתר מביא לכם הקוראים, מידע על הפן המשפטי של עבירות אלימות - באמצעות עו"ד לעבירות אלימות מובילים. ניתן ליצור איתנו קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.