באילו מצבים בית המשפט יכול להורות על מעצר חשוד עד תום ההליכים?

סוגיית המעבר צריכה לקבל התייחסות בכל סוג של הליך פלילי. אלא שיש בנמצא מקרים אשר נחשבים למורכבים יותר, מעצם המאפיינים שלהם, מה שמצריך התנהלות שונה מצד הגורמים המשפטיים. המקרים אשר בהם מוחלט לבצע מעצר עד תום ההליכים המשפטיים עונה על ההגדרה הזו בדיוק, כאשר מבחינה מעשית המעצר מתבצע לאחר שהחקירה של החשוד מסתיימת ומוחלט להגיש נגדו כתב אישום. הנה כל מה שחשוב שתדעו על סוג זה של מעצר.

התנאים המרכזיים למעצר עד תום ההליכים

מעצר חשוד עד תום ההליכיםמעצר עד תום ההליכים מכונה למעשה "העמדה לדין", כאשר מבחינה מעשית מדובר על מעצר המתבצע עד אשר המשפט מסתיים, תהא הכרעת הדין שלו אשר תהא. מכאן, ניתן להסיק כי המדובר הוא על כלי משפטי קיצוני באופן יחסי, המיועד רק עבור מקרים חמורים. חשוב לשים לבד שהמעבר אינו אמצעי ענישה, אלא הליך שבו מעוניינים הגורמים השונים להבטיח כי החשוד לא יוכל לפגוע בהליכי המשפט, יברח או אפילו יפגע בשלום הציבור.

כיאה להשלכה המשמעותית של המעבר על חיי החשוד, ברור כי הוא שמור ורק למצבים המצריכים זאת באמת. מבחינה טכנית, לראיה, ניתן לבצע מעצר מהסוג הזה רק כאשר ישנה עילה למעצר, כמו גם ראיות המצביעות, ברמת סבירות זו או אחרת, על כך שהחשוד אכן אשם בביצוע העבירה אשר מיוחסת לו.

נקודה מרכזית היא שישנם מצבים בהם הנאשם משוחרר מהמעצר: התרחיש העיקרי הוא זה בו חולפים שלושים יום מרגע ההתחלה של המעצר, מבלי שהמשפט מתחיל הלכה למעשה. כאשר עובר רק זמן של שלושה חודשים מרגע תחילת המעצר מבלי שבית המשפט הגיע להכרעה בנושא, ישוחרר החשוד מהמעצר גם כן.

אז מה עושים?

המורכבות של מעצר עד תום ההליכים, יחד עם המורכבות של המעשים בגינם המעצר הזה נדרש, מביאים לכך שאין ברירה אלא לפנות לשירותיו של עורך דין פלילי, ורצוי בהקדם האפשרי. הסיוע לו פועל בשלל מישורים, כבר בנקודת ההתחלה. עורך דין פלילי יבטיח כי זכויותיו של המיוצג שלו יישמרו, למשל בכל הנוגע לזכות שקיימת עבורו לבחון את חומרי החקירה. עורך הדין גם יבדוק האם בכלל יש עילה להגשת כתב האישום, ועקב כך גם לביצוע המעצר. סיוע אפשרי אחר שלו הוא בהליך המשפטי עצמו, במטרה לספק הגנה לנאשם.

צוות האתר - עו"ד לעבירות אלימות

צוות האתר מביא לכם הקוראים, מידע על הפן המשפטי של עבירות אלימות - באמצעות עו"ד לעבירות אלימות מובילים. ניתן ליצור איתנו קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.