באילו מקרי אלימות ניתן להוציא צו הרחקה?

מטרת העל של צווי ההרחקה ברורה: לספק הגנה, בין אם לאדם בודד ובין אם לציבור כמכלול, וזאת באמצעות הרחקתו של אדם אשר מהווה סכנה בעבורם. בנקודה הזו, עולה בוודאי שאלה שחייבת לקבל תשובה: מהם בדיוק אותם מצבים עיקריים שעלולים להביא להוצאת צו הרחקה? המאמר הנוכחי מתייחס לסוגיה הזו בדיוק.

אלימות במשפחה

צו הרחקהכל עורך דין פלילי יוכל להעיד על כך שאחוז ניכר מצווי ההרחקה המוצאים כיום נוגעים למקרים של אלימות במשפחה. את הצו יכולים לבקש בן משפחה, עובד סוציאלי, תובע משטרתי וכן היועץ המשפטי לממשלה או נציג מטעמו. את הצו בגין אלימות במשפחה ניתן להוציא כאשר מתקיים אחד משלושה תנאים:

  • האדם התנהג באלימות, ביצע עבירת מין או כלא שלא כחוק בן משפח אחר בתקופה הקודמת להגשת הבקשה
  • התנהגות האדם מעמידה סבירות שהוא יפגע בבן משפחה אחר.
  • אדם התעלל בצורה נפשית בבית משפחה אחר, או לחילופין מנע ממנו לנהל את חייו בצורה סבירה.

הטרדה

התרחיש הבא, אשר למרבה הצער נפוץ גם כן, הוא הוצאת צו הרחקה למניעת הטרדה מצד אותו אדם. צו זה ניתן כאשר כבר בוצעה הטרדה, לעיתים מתמשכת, של האדם כנגד בריה אחרת, מה שפגע בשוות החיים של האחרון. הצו עשוי לכלול בתוכו גם איסור להימצא בקרבת מקום לדירות המגורים, לרכב, למקום העבודה, למקום הלימודים או לכל מקום אחר בו האדם הנפגע נמצא באופן תדיר.

תביעת מזונות

מקרה נוסף שבגינו ניתן להוציא צו הרחקה נובע מתקנות המשפט העברי, המתייחס לזכות של האישה והילדים לקבל, במסגרת הזכות למזונות, גם למקום מגורים "שקט ושליו". צו זה שמור בעיקר למצבים קיצוניים, בהם הגורם נגדו מוציאים את הצו התנהג באלימות או פגע בבני משפחתו בדרכים אחרות, כאשר הרציונל כאן הוא שיש להרחיק ממנו את בני הזוג כדי שיזכו באותו מדור שליו. יש לציין כי בניגוד לצווים אחרים, צו הרחקה זה בהחלט יכול שלא להיות מוגבל בזמן.

עקב המורכבות הנוגעת להוצאת הצו, ולעיתים גם לאכיפה שלו, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי במסגרת ההליך.

צוות האתר - עו"ד לעבירות אלימות

צוות האתר מביא לכם הקוראים, מידע על הפן המשפטי של עבירות אלימות - באמצעות עו"ד לעבירות אלימות מובילים. ניתן ליצור איתנו קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.