עבירות אלימות במשפחה – מה הפרמטרים שיבחן ביהמ"ש בנאשם?

השאיפה של כולנו היא לתא משפחתי רגוע, ובו יחסים מצוינים בין כל בני המשפחה. הבעיה מתחילה במצבים בהם שדה המשחק עובר מזה המשפחתי לזה המשפטי, כאשר הדוגמא המובהקת (והמצערת) לכך היא עבירת אלימות במשפחה. כשמדברים על נושא זה, צריך לקחת בחשבון כי בתי המשפט נוהגים לבחון מספר פרמטרים הנוגעים לנאשם ולאופי העבירה, פרמטרים המשפיעים על התנהלות ההליך המשפטי ולרוב גם על תוצאותיו.

אז במה מתחשבים?

אילמות במשפחהעל מנת להחליט לגבי משפט מסוים, ולא צריך להיות עורך דין פלילי כדי לדעת זאת, מכניסים השופטים שורה ארוכה של משתנים לתוך המשוואה. הסוגיה המשמעותית הראשונה שבוחן בית המשפט היא את מצבו של האדם הנאשם. זה מתחיל עם ההיסטוריה הפלילית שלו, כאשר ברור שכנגד אדם אשר הדף שלו אינו חלק מהאשמות או מהרשעות תינקט גישה אחרת. עם זאת, יש לקחת בחשבון שבניגוד לתחומים משפטיים אחרים, כאן דווקא לא תמיד יש יחס ישר בין האופי והעבר של האדם לבין העונש שנגזר עליו. נקודת המוצא של לא מעט שופטים היא שכאשר המדובר הוא באדם המוגדר כ"נורמטיבי", הרי שחומרת מעשיו דווקא הופכת לגדולה יותר.

בחינה זו של בית המשפט תאפשר לו לגבש קו הנוגע לעונש שמוטל על אותו נאשם, כאשר כאן לרוב הבחירה היא באחת משתי אפשרויות: הראשונה היא עונש שתכליתו הרתעה, השמור לרוב למקרים החמורים יותר. במקרים אחרים, וכאשר בית המשפט סבור כי האדם מגלה נכונות לכפר על מעשיו ולהשתקם, עשוי הוא להעדיף מסלול של שיקום. כמובן שגם החרטה של אותו אדם, כפי שבאה לידי ביטוי בהודאה שלו, עשויה להיכנס לתמונה.

פרמטר אחר שנבחן הוא, כמובן, תוצאות המעשה שביצע אותו אדם. ברור כי מידת החומרה של העבירה משפיעה, לעיתים בצורה משמעותית, על היחס לנאשם ועל העונש שמוטל עליו, בסופו של יום.

הדרך הנכונה להתנהלות בשדה המשחק

הפרמטרים שהובאו כאן כלליים מאד, כאשר ברור שלכל מקרה משפטי יש חוקים ונסיבות משלו. ההמלצה המועילה ביותר שניתן להעניק לכל חשוד או נאשם היא לא לוותר, בשום אופן, על שירותיו של עורך דין פלילי. האחרון יוכל לייצג אותו ולסייע לו לכל אורך הדרך, תוך הבטחה שזכויותיו ישמרו ותוך גיבוש אסטרטגיה שתביא להקטנת העונש, או אפילו להסרת האישומים כנגד אותו אדם.

 

צוות האתר - עו"ד לעבירות אלימות

צוות האתר מביא לכם הקוראים, מידע על הפן המשפטי של עבירות אלימות - באמצעות עו"ד לעבירות אלימות מובילים. ניתן ליצור איתנו קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.