אלימות במשפחה

אלימות במשפחה
אלימות במשפחה

אלימות במשפחה

למרבה הצער, אלימות במשפחה מהווה עדיין תופעה רווחת למדי בחברה הישראלית. בד בבד, עקב התגברות המודעות הציבורית לנושא, מוגשות כיום יותר מאי פעם תלונות ותביעות הקשורות לעבירות אלו, בעוד מערכת המשפט מתייחסת אליהן בחומרה רבה.

אלימות במשפחה כעבירה חמורה

לכאורה, אלימות במשפחה מצטרפת אל עבירות האלימות "הרגילות". ואולם, מערכת המשפט רואה בחומרה יתרה מעשים פוגעניים המכוונים כלפי בעלי קרבה משפחתית. זאת מאחר שהקשרים במשפחה מבוססים על תלות רגשית וכלכלית, ואמורים לספק ביטחון ותחושת אמון בין בני הבית. מדובר באבן יסוד של החברה, אשר פגיעה בה מובילה לנזקים חמורים במיוחד עבור הקורבנות. על כן, תחום זה נידון בהקשר לעבירות האלימות הרגילות, אך גם בנפרד, כאשר החוק למניעת אלימות במשפחה מגדיר את סוגי האלימות והענישה עליהם.

מהי בעצם אלימות במשפחה

על פי החוק, עבירות אלימות במשפחה מתייחסות למעשים שהתקיימו כלפי ילדים המצויים תחת השגחת הוריהם או במשמרת, מעשים שהתבצעו כנגד קשישים על ידי בני משפחתם או המטפלים בהם, וכן כנגד בני זוג בין אם הפוגע הוא הגבר או האישה. עוד חשוב לציין שמפאת הקשרים המורכבים שבין בני משפחה, האלימות אינה נוגעת למעשים פיזיים בלבד אלא למכלול היבטים בהם עלול להיפגע אחד מבני התא המשפחתי. לדוגמא, לעיתים קרובות נתקלים אנשי מערכת הרווחה, החוק והמשפט בתופעה של אלימות כלכלית, בעיקר מצד בעלים כלפי נשותיהם. מדובר בהתנהלות של שליטה בקורבן מבחינה נגישותו ויכולתו להשתמש בכספים ומשאבים אחרים של המשפחה. בנוסף, גם שימוש בשפה או במניפולציות המובילות לפגיעה רגשית עלול להיחשב בתור אלימות, החל בקללות ועד להשפלות ואיומים. מעבר לכך, בגדר אלימות במשפחה נחשבים כמובן מעשים הכוללים פגיעות פיזיות וסוגים שונים של פגיעות מיניות.

מה צפוי לחשודים

על פי רוב מתחיל ההליך לאחר שאדם כלשהו פונה למשטרה או לרשויות הרווחה בתלונה על אלימות במשפחה. לאחר מכן יחלו בחקירה ובבדיקה של הנושא כאשר החשוד יזומן לתחנה או לפקידת הסעד במחלקת הרווחה. בתוך כך, ייתכן מאוד שיוצא כנגדו צו הרחקה המונע ממנו להתקרב אל הנפגע במשך שבוע. במהלך התקופה תתכן פנייה אל בית המשפט מטעם הרשויות על מנת לקבל צו הרחקה בעל תוקף ארוך יותר של 90 יום, הניתן לחידוש עוד ארבע פעמים. חשוב להדגיש כי בית המשפט בוחן היבטים רבים לפני שיאמר את דברו, כגון מידת הסכנה להישנות האלימות, עצם קיומה, התעללות מתמשכת ואופי המעשים. בהמשך תוגש כנגד הנאשם תביעה פלילית בבית משפט לענייני משפחה, וכמו כן יתכן ותוגש גם תביעה אזרחית לצורך קבלת פיצויים כספיים.

ענישה עקב אלימות במשפחה

הקשר שבין עבירות אלימות רגילות ובין אלו הנעשות במשפחה בא לידי ביטוי גם בענישה. התפיסה החמורה של מעשים אלו מתבטאת בהכפלת העונשים על עבירות תקיפה ותקיפה הגורמת לחבלה, כךשבמקום עונשים של 2 או 3 שנות מאסר מדובר ב- 4 או 6 שנים בהתאמה. כמו כן, פגיעות מיניות בתוך המשפחה נחשבות קשות במיוחד בעיני המחוקק, כאשר עבירת אונס עלולה להוביל אף למאסר של 20 שנים בפועל. חשוב לציין כי בעת הדיונים מושם דגש מיוחד על תסקיר המבחן. כלומר, נאשם שהביע רצון לשיקום והצליח לשכנע בכוונותיו הכנות עשוי לעיתים שלא להיות מורשע, ובכל מקרה לקבל הקלה בעונש ולהיכנס לתוכנית טיפולית.

צוות האתר - עו"ד לעבירות אלימות

צוות האתר מביא לכם הקוראים, מידע על הפן המשפטי של עבירות אלימות - באמצעות עו"ד לעבירות אלימות מובילים. ניתן ליצור איתנו קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts